Wykładowcy

Zapraszamy do udziału w warsztatach prowadzonych przez najwybitniejszych saksofonistów i pedagogów! Lekcje indywidualne, zajęcia zespołowe i orkiestra saksofonowa złożona ze wszystkich uczestników warsztatów – to wszystko, i jeszcze więcej czeka na Was podczas II Małopolskiego Festiwalu Saksofonowego.

W tym roku wykładowcami warsztatów będą:

prof. Paweł Gusnar

Paweł Gusnar – saksofonista, solista, kameralista, muzyk sesyjny, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jest artystą wszechstronnym, otwartym na różne style i formy ekspresji. Jako jeden z nielicznych saksofonistów łączy na równie wysokim poziomie działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej.

Grę na saksofonie studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2003 r. prowadzi klasę saksofonu w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi. W 2011 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej, stanowiącej dzieło artystyczne pt. Realizacja elementów muzyki jazzowej w literaturze saksofonowej na przykładzie trzech sonat na saksofon i fortepian: Phila Woodsa, Billa Dobbinsa i Ramona Rickera, uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, natomiast w 2014 r. stopień doktora habilitowa­nego. Od listopada 2011 r. pełnił funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (kadencja 2012–2016). W 2016 roku został wybrany na stanowisko prorektora ds. zagranicznych UMFC.

Koncertuje na estradach prestiżowych sal koncertowych – filharmonicznych i kameralnych, w Polsce i za granicą. Jako solista występował m.in. z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, Amadeus, Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Baltica, NOSPR, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Royal Northern College of Music (Manchester), Orchestre Valentiana (Francja), Lviv Chamber Orchestra „Academia” i niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi, m.in. z Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią czy Polską Orkiestrą Radiową oraz z zespołami jazzowymi i rozrywkowymi, m.in. Adama Sztaby, Kukla Band Zygmunta Kukli, Tomasza Szymusia, Krzysztofa Herdzina. Koncertuje i nagrywa również jako muzyk sesyjny (liczne produkcje TV, m.in. dla TVP, TVN, Polsat).

Paweł Gusnar jest wielkim propagatorem muzyki współczesnej, wykonawcą oraz inspiratorem wielu polskich kompozytorów, a także niestrudzonym promotorem polskiej muzyki w świecie. Dla niego powstało blisko 70 utworów, w tym aż 16 na saksofon z orkiestrą i dzieła stanowiące ewenement w literaturze światowej. Za sprawą Gusnara polski repertuar saksofonowy zaistniał w najważniejszych ośrodkach muzycznych świata. Zaledwie w ciągu ostatnich trzech lat był pierwszym wykonawcą koncertów saksofonowych, m.in. Krzysztofa Pendereckiego (Koncert na saksofon altowy), Bronisława Kazimierza Przybylskiego (North), Krzysztofa Knittla (Partita), Bartosza Kowalskiego (Gniew wiatru), Krzysztofa Herdzina (Koncert na altówkę, saksofon altowy i orkiestrę symfoniczną), czy Sławomira Kaczorowskiego (Koncert na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową).

Dokonał również licznych prawykonań utworów kameralnych takich kompozytorów, jak m.in.: Miłosz Bembinow, Wojciech Błażejczyk, Artur Cieślak, Gerard Drozd, Grzegorz Duchnowski, Andrzej Dutkiewicz, Alicja Gronau-Osińska, Krzysztof Herdzin, Anna Maria Huszcza, Sławomir Kaczorowski, Andrzej Karałow, Benedykt Konowalski, Aleksander Kościów, Marcin T. Łukaszewski, Paweł Łukaszewski, Piotr Moss, Zbigniew Penherski, Maria Pokrzywińska, Dariusz Przybylski, Marian Sawa, Bogusław Schaeffer, Edward Sielicki, Elżbieta Sikora, Maciej Staszewski, Weronika Ratusińska, Łukasz Woś.

Od 2015 r., nakładem wydawnictwa Ars musica, ukazuje się seria Paweł Gusnar Collection, zawierająca nuty utworów napisanych dla tego saksofonisty.

W dorobku posiada ponad 50 płyt CD, w tym solowe i autorskie, m.in.: New Polish Music for saxophone and organ, Jazz Sonatas, Komeda Inspirations, Saxophone Impressions, Saxophone Varie, Saxophone Varie vol. 2, (Re)Discovering Woodwind Masterpieces (pierwsze polskie nagranie Koncertu Es-dur op. 109 Głazunowa), Penderecki Concerto Per Viola (sassofono) ed Orchestra.

Wielokrotnie był nominowany do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk, również w kategorii Artysta Roku; zdobył ją trzykrotnie: w 2014 r. za Saxophone Varie, w 2015 r. za Paweł Łukaszewski Musica Sacra 5 (na płycie znalazło się Lenten Music napisane dla Gusnara i wykonane przez niego i Morpheus Saxophone Ensemble) oraz w 2016 r. za album Verbum Incarnatum, zrealizowany we współpracy z Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti (w kategorii Album Roku – Muzyka Dawna). Artysta nominowany był również dwukrotnie do zaszczytnego tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej (w 2014 i 2015 r.).

Jako niekwestionowany autorytet zasiada w jury konkursów i prowadzi kursy mistrzowskie w najlepszych ośrodkach muzycznych świata – od Korei Południowej i Chin, przez Ukrainę, Chorwację, Węgry, Republikę Czeską, Słowację, Austrię, Niemcy, Belgię, po Szwajcarię, Włochy, Francję i Hiszpanię.

Paweł Gusnar jest artystą firmy YAMAHA, BG Franck Bichon oraz D’Addario.

 

Alicja Wołyńczyk

 

Absolwentka studiów doktoranckich UMFC w Warszawie w klasie prof. Pawła Gusnara i prof. Mieczysława Pokrzywińskiego. Z wyróżnieniem ukończyła AMFC w Warszawie w klasie prof. P. Gusnara oraz Uniwersytet Warszawski (IINiSB). Szkołę II stopnia ukończyła w klasie Radosława i Aliny Mleczko. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Socrates-Erasmus. Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich (m.in. z A. Bornkampem, C. Delanglem, D. Gauthierem, etc. ). Wraz z Jarosławem Gałuszką zdobyła I miejsce i nagrodę specjalną na 43. Internationaler Akkordeon Wettbewerb w Klingental (Niemcy). Jest laureatką kilku innych konkursów. Jako solistka wystąpiła w z l’Harmonie des Lambres we Francji pod dyr. P Camier (2016), w Filharmonii Narodowej z orkiestrą Sinfonia Viva pod dyr. T. Radziwonowicza (2012), z orkiestrą dętą AMFC pod dyr. G. Mielimąki. Reprezentowała Polskę w European Saxophone Ensemble (Ambasador Kultury Unii Europejskiej), z którym odbyła tournée po Europie i nagrała płytę Aeration (2009-2010). Wraz z Dorotą Samsel współtworzy duet Ars Duo, z którym wydała płytę Saxophone Conversations (DUX, 2014), les Sons de l’Air (duet z dr Jarosławem Gałuszką), One more Time duo (z pianistą Adamem Sychowskim), współpracowała z Cafe Cortao, Flamencos. Występowała na licznych festiwalach, m.in. Le Printemps de Musique d’Escaut, Les Follees Journees, Musica Polonica Nova, Światowy Kongres Saksofonowy, etc. Współpracowała z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią i Sinfonią Iuventus. Współtworzyła m.in. Kwartet Saksofonowy Akademia (wraz z prof. P. Gusnarem), Saxmisja, A4 (z A. Mleczko), etc. Uczestniczyła w muzyczno-pantomimicznym projekcie Rytułały – MimOpery (utwory m.in. D. Przybylskiego, A.M. Huszczy, A. Słotwińskiego, M. Wiśniewskiego) w Warszawskiej Operze Kameralnej (2015). Solo i w zespołach dokonała prawykonań utworów Dariusza Przybylskiego, Julii Schreitl, Łukasza Godyli, Christiana Simana, Alicji Gronau, Anny Marii Huszczy, etc. Współpracuje z Austriackim Forum Kultury w W-wie. Jest współautorką projektu Austria meets Poland. Prowadziła warsztaty saksofonowe w Polsce (Szczecinek, Olsztyn, Sierpc, Szczebrzeszyn, Łódź, Warszawa, etc.) i we Francji (Conservatoire de Valenciennes, l’ecole de Holnon). Prowadzi klasę saksofonu w ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego, OSM im Z. Brzewskiego w Warszawie, SM w Garwolinie, a jej uczniowie są ponad 60-krotnie laureatami konkursów krajowych i międzynarodowych oraz stypendystami Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Była przewodniczącą jury Konfrontacji Młodych Saksofonistów podczas Małopolskiego Festiwalu Saksofonowego im A. Saxa w Domosławicach. Organizuje ogólnopolskie warsztaty saksofonowe. Przez wiele lat prowadziła portal informacyjny dla saksofonistów Da Camera. Jest członkiem SPAM, PTMW.

Alicja Wołyńczyk jest artystką marki Buffet Senzo. Gra na saksofonie Buffet Senzo, stroikach d’Addario i maszynce JVL. www.saxophone.art.pl

mgr Krzysztof Bagnicki

mgr Krzysztof Bagnicki– saksofonista, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie st. wykł. Bernarda Steuera. W latach 1999- 2000 oraz 2006-2007 był członkiem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu. Od 2007 prowadzi klasę saksofonu w ZPSM w Gorlicach. Od roku 2013 pracuje również jako nauczyciel saksofonu w Szkole Muzycznej I stopnia w Korzennej. Jego uczniowie są laureatami wielu prestiżowych konkursów m.in.: Ogólnopolskie Przesłuchania CEA w Warszawie,Regionalne przesłuchania CEA regionu krakowskiego, Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy w Przeworsku, Konkurs Młodych Solistów w Jaworznie, Ogólnopolski Konkurs Instrumentów Dętych „ Jupiter” i wiele innych. Jego wychowankiem był znany wybitny saksofonista Łukasz Dyczko– zwycięzca m.in 18 konkursu Eurowizji Dla Młodych Muzyków w Kolonii. Bagnicki w dalszym ciągu doskonali swoja wiedzę pedagogiczna biorąc udział w licznych kursach i warsztatach prowadzonych przez doświadczonych polskich saksofonistów. Za swoją pracę został wielokrotnie nagradzany otrzymując szereg wyróżnień przyznanych przez członków jury konkursów saksofonowych za wzorowe przygotowanie uczniów. W roku 2012 otrzymał nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. W roku 2017 – nagrodę Burmistrza Miasta Gorlice za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz rozwoju i upowszechniania kultury w mieście.